Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

Aktualności

Brodka już w ten weekend na Red Bull Music Academy Weekender!

Opublikowano: 19.05.2016

item
21 maja Brodka zaprezentuje materiał z jej nowego albumu "Clashes" na Red Bull Music Academy Weekender w Warszawie. Koncert odbędzie się podczas festiwalu w Teatrze Studio.

Red Bull Music Academy Weekender, festiwal prezentujący najświeższe muzyczne zjawiska, unikalne kolaboracje i muzyczne premiery, ponownie zagości w centrum Warszawy. Podczas festiwalu usłyszeć będzie można ponad 30 artystów kształtujących współczesne brzmienie. Red Bull Music Academy Weekender to podróżujący po ikonicznych miastach świata festiwal, który gromadzi najświeższe muzyczne zjawiska, unikalne kolaboracje oraz premierowe występy artystów, kształtujących współczesne brzmienie muzyki.

Posłuchaj / ściągnij "Clashes": https://Brodka.lnk.to/Clashes

Szczegóły koncertów i informacja o biletach: www.redbull.com

więcej

Kayah & Kíla na festiwalu Polska Eire w Dublinie 22 maja!

Opublikowano: 17.05.2016

item
Kayah wystąpi na gali zamknięcia festiwalu Polska Eire w Dublinie już 22 maja! Będzie to specjalny, wspólny koncert z jednym z najbardziej znanych irlandzkich zespołów folkowych - Kíla.

Zespół Kíla ma długą tradycję kolaboracji z muzykami z całego świata. W 2005 roku nagrali album z japońskimi muzykami Oki. Występowali na scenie wspólnie z Dobetem Gnahoré z Wybrzeża Kości Słoniowej, Zakirem Hussainem z Indii, czy Hiroshim Yamaguchi nazywanym japońskim Brucem Springsteenem. Album z remixami utworów Kíla ukazał się w Japonii z wersjami takich artystów jak Sakana, hard-rockowych Zoobombs, czy OLAibi. Współpracowali z zespołem U2 przy singlu "The Ballad of Ronnie Drew", który znajdował się w czołówce irlandzkich list przebojów przez 3 tygodnie.

Kayah & Kíla – Together in Dublin
Data: 22.05.2016
Godzina: 19:00
Miejsce: 58-59 Thomas Street, Dublin

Szczegóły koncertu i informacja o biletach:
więcej

Premiera "Clashes" Brodki i trasa koncertowa!

Opublikowano: 13.05.2016

item
Dzisiaj ukazuje się w Polsce i na całym świecie w formacie cyfrowym nowy album Brodki zatytułowany "Clashes". Również dzisiaj ma miejsce polska premiera fizyczna albumu (CD i winyl), a międzynarodowo te wersje ukażą się 3 czerwca. Album "Clashes" jest wydany nakładem połączonych sił PLAY IT AGAIN SAM (wytwórnia m. in. Roisin Murphy, Editors, Pixies, Soap & Skin, Balthazar) i KAYAX.

Ta płyta cała utkana jest z kontrastów. Metafizyka i zmysłowość. Posępne, kościelne organy i pełen wigoru punk rock. Nagrodzony Grammy producent Noah Georgeson (znany ze współpracy z Joanną Newsom, Devendrą Banhartem czy The Strokes) i znana z Warpaint perkusistka Stella Mozgawa. Teksty o namiętności, miłosnym szaleństwie, ale i o kuszącej otchłani śmierci. „Clashes” jest jak układanka, która wymaga czasu i nie zdradza swoich walorów, gdy patrzymy na garść rozsypanych elementów. Która zaskakuje, gdy pierwsze puzzle zaczynają do siebie pasować i zachwyca, gdy wszystkie trafiają na swoje miejsce, a naszym oczom ukazuje się pełny obraz.

Album "Clashes" dostępny na CD, winylu, MP3 i streamingach:

Piosenki z "Clashes" na żywo będzie można usłyszeć już niebawem m. in. Warszawie na festiwalu Red Bull Academy Weekender  21.05. , w Sopocie na SeaZone Festival 10.06. i w sierpniu w Katowicach na festiwalu OFF.

Jesienią natomiast odbędzie trasa koncertowa CLASHES TOUR w niezwykłych miejscach w wyjątkowej oprawie:

09.10. RZESZÓW Filharmonia Podkarpacka
11.10. BIAŁYSTOK Opera i Filharmonia Podlaska
18.10. WROCŁAW Narodowe Forum Muzyki
20.10. KRAKÓW ICE
26.10. WARSZAWA Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
28.10. LUBLIN Filharmonia Lubelska
03.11. TORUŃ CKK Jordanki
22.11. SZCZECIN Filharmonia im. M. Karłowicza
24.11. GDAŃSK Polska Filharmonia Bałtycka
28.11. POZNAŃ Aula UAM

Bilety już w sprzedaży na www.bilety24.pl i w innych bileteriach internetowych!

Patroni medialni albumu:

więcej

Teledysk "Luka" Krzysztofa Zalewskiego

Opublikowano: 12.05.2016Przedstawiamy teledysk do najnowszego singla Krzysztofa Zalewskiego "Luka"! Piosenka zwiastuje nowy album Krzyśka, który pojawi się już jesienią.

Pod budynek poznańskiej Opery dotarłem koło 22. Okazało się, że w środku nie ma nikogo. Skorzystałem więc z okazji i wraz z Kubą, reżyserem, zakradliśmy się na główną salę, żeby w pocie czoła nakręcić moją filigranową na tle olbrzymiej sali Teatru Wielkiego sylwetkę. 100 "Luk" później, około 7 rano,  zaskoczeni naszą obecnością, rozpoczynający nowy dzień pracownicy grzecznie wskazali nam wyjście. Na szczęście mieliśmy już wystarczającą ilość ujęć, którymi niniejszym się z Państwem dzielę... Oto klip do Luki. - mówi Krzysiek.

Zachęcamy do głosowania na "Lukę" na Liście Przebojów Trójki!
Głosować można pod linkiem www.lp3.polskieradio.pl

"Luka" dostępna w formacie MP3 i streamingach:
więcej

Nowy Krzysztof Zalewski z "Luką"!

Opublikowano: 05.05.2016Dziś piosenką dnia w Trójce jest nowy singiel Krzysztofa Zalewskiego - "Luka".
Piosenka zapowiada płytę, nad którą Zalewski pracuje od czasu wydania "Zeliga", a której premiera zapowiadana jest na jesień.

"Jaram się, bo pierwszy raz wszystkie instrumenty od bębnów po wokal nagrałem sam. Choć numer raczej smutny, ale mi wesoło, że idzie w świat. Nieco hiphopiarsko, nieco melancholicznie. W tempie umiarkowanym." - mówi o "Luce" Krzysztof Zalewski.

Noc w noc szukam po mieście naszych zamierzchłych miejsc...
Mam złe sny kiedy nię śpię, Nocą omamy mam złe...
więcej

Premiera teledysku HEY "Prędko, prędzej"

Opublikowano: 26.04.2016Przedstawiamy teledysk "Prędko, prędzej" zespołu HEY. Utwór od pięciu tygodni znajduje się na podium Listy Przebojów Trójki! "Prędko, prędzej" promuje najnowszy album zespołu HEY zatytułowany "Błysk", który miał swoją premierę w ostatni piątek 22 kwietnia.

Album "Błysk" dostępny na CD, winylu, MP3 i streamingach:

Winyl:
więcej

Makabreski - Frykasy drugiej klasy

Opublikowano: 25.04.2016Projekt Makabreski powraca z nowym odcinkiem zatytułowanym "Frykasy drugiej klasy"! Premiera odcinka odbyła się 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tym razem coś o NADkonsumpcji... Smacznego!

Czy wiecie, że w Uni Europejskiej marnowanych jest średnio 123kg produktów żywnościowych na osobę rocznie? Za taki stan rzeczy w 42% odpowiedzialne są gospodartwa domowe. Najczęściej wyrzucane grupy produktów to warzywa, owoce i produkty zbożowe, a w szkolnych śmietnikach najczęściej lądują kanapki (58%) i surówki (42%).*

*Dane pochodzą z Raportu Federacji Polskich Banków Żywności "Nie marnuj jedzenia", 2015 / Raport dostępny tutaj.
więcej

Premiera: HEY "Błysk"

Opublikowano: 22.04.2016

item
Dzisiaj ma swoją premierę najnowszy album zespołu HEY "BŁYSK"! Zamów i posłuchaj już dzisiaj! Album "Błysk" jest dostępny w wersji CD, CD Edycja specjalna, winylu, MP3 i streamingach.

CD / CD Edycja specjalna / MP3 / Streaming:

Winyl:

„To pierwszy taki rok, gdy samotność znużyła mnie / To pierwszy taki rok, gdy przez fosę rzuciłam most” – śpiewa Katarzyna Nosowska w utworze zatytułowanym „2015”. I chyba rzeczywiście coś jest na rzeczy, bo nowa płyta HEY, która powstawała w dużej mierze w minionym roku, wyraźnie różni się od tego wszystkiego, co grupa proponowała nam w ciągu ostatniej dekady. Na „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” i szczególnie „Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan” składały się głównie spokojne, kontemplacyjne piosenki o misternie skonstruowanej formie. To był czas medytacji, a teraz nastąpił czas działania – mocniej bije serce sekcji, ostrzej kąsa gitara, powróciły mocne, chwytliwe refreny, których nie sposób z Katarzyną nie śpiewać…

Z czego biorą się takie zmiany? Być może są elementem dobrze przemyślanego i konsekwentnie wcielanego w życie planu. Ale mogą brać się po prostu z potrzeby chwili. Przeskakuje iskra i wszystko się zmienia. Błysk – i idziesz za tym. Dalej. Prędko, prędzej. Ku słońcu.

Na powyższą sentencję składają się między innymi tytuły utworów, które znajdziecie na nowej płycie zespołu HEY, zatytułowanej „Błysk”. Odwołujące się do zmysłów wrażenie zmiany, ruchu, buzującej energii bije od tej muzyki i powraca w tekstach. Niekoniecznie wesołych i optymistycznych – hej, to przecież HEY! – ale na swój sposób afirmujących życie, choć to, czego jesteśmy tu świadkami, rozgrywa się po końcu świata. I może właśnie o to chodzi: że po apokalipsie może być już tylko lepiej?

Kiedy oślepia nas zbyt jasne światło, oko przez dłuższą chwilę powtarza echo tego błysku, przenosząc je na wszystko, na co patrzy. Z „Błyskiem” jest podobnie – posłuchacie tej płyty i nie będziecie mogli się od niej uwolnić. Od zaklętych w transowych aranżacjach melodii oraz od słów, które z jednej strony są tak bardzo Nosowskiej, a z drugiej – jak ona to robi? – znowu tak bardzo o nas.Zapraszamy również do nowej odsłony naszego internetowego sklepu:


więcej

Smolik / Kev Fox z Fryderykiem!

Opublikowano: 21.04.2016

item
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że album "Smolik / Kev Fox" otrzymał wczoraj nagrodę Fryderyka za Alternatywny Album Roku 2015! Andrzejowi i Kevowi gratulujemy!

W naszym sklepie jest już dostępna winylowa wersja albumu:

Album "Smolik / Kev Fox"
dostępny również na CD, MP3 i streamingach:

Najbliższe koncerty:
11.05 Wilanów / Kuźnia Kulturalna
20.05 Białystok / Kino FORUM
więcej

Winyl "Smolik / Kev Fox"

Opublikowano: 01.04.2016

item
Nominowany do nagrody Fryderyka 2016 w kategorii Album Roku Alternatywa, album "Smolik / Kev Fox" jest już dostępny na winylu!

Zamów winyl "Smolik / Kev Fox" w sklepzmuzyka.pl:

Winyl będzie dostępny również podczas najbliższych koncertów Smolika i Keva Foxa:

01.04 Elbląg / mJAZZga
02.04 Warszawa / Palladium
03.04 Olsztyn / Klubogaleria Arte
09.04 Opole / NCPP
10.04 Gdańsk / Stary Maneż
15.04 Opole Lubelskie / FilmOffo
16.04 Żory / MOK
17.04 Poznań / Blue Note
11.05 Wilanów / Kuźnia Kulturalna
20.05 Białystok / BOK FAMA

Szczegóły koncertów i informacja o biletach:
więcej

Mamy podium na LP3!

Opublikowano: 29.03.2016

item
MAMY PODIUM!!
Dziękujemy za wszystkie głosy na Liście Przebojów Trójki!

Najbliższe koncerty naszych Artystów:
więcej

Premiera "Sea" Sławka Jaskułke w Japonii

Opublikowano: 23.03.2016

item
Dzisiaj ma swoją premierę w Japonii album "Sea" Sławka Jaskułke. W Polsce album ukazał się w listopadzie 2014 roku nakładem Kayaxu. Teraz, dzięki japońskiej wytwórni Core Port, płytę można znaleźć również w sklepach muzycznych w kraju kwitnącej wiśni!

Sławek Jaskułke: „Probowałem stworzyć muzykę ilustracyjną, muzykę chwili, taki plastyczny obraz morza. Z natury nie jestem romantykiem, ale lubię piękno, subtelność i melodyjność w muzyce. Tutaj starałem się aby ta melodyjność pozostała surowa. W sensie estetycznym chodziło bardziej o uchwycenie nastroju, płynności i odcieni morza, niż o dosłowną ilustrację muzyczną…
Płyta została nagrana bez żadnych poprawek i edycji. Po prostu zagrałem materiał od początku do końca, bez większego przygotowania. Nawet instrument nie został precyzyjnie nastrojony. To wszystko sprawiło, że muzyka brzmi naturalnie i bez przesadnego kolorytu. Ta surowa charakterystyka brzmienia była dla mnie trudna, bo z natury jestem potwornym perfekcjonistą i detalistą. Dzisiaj jednak wiem, że muzyka nie zawsze musi być dokładna i dopieszczona, zawsze natomiast powinna być prawdziwa i naturalna. Taka chyba jest ta płyta i to mi się w niej podoba.”

Zamów album już teraz:

Album dostępny na MP3 i streamingach:
więcej

Nowy singiel zespołu HEY "Prędko, prędzej"

Opublikowano: 15.03.2016"Prędko, prędzej" to pierwszy singiel z nadchodzącej płyty "Błysk". Premiera albumu 22 kwietnia.

Zamów już teraz pre-order albumu "Błysk" z autografem!

Nowa płyta HEY, która powstawała w dużej mierze w minionym roku, wyraźnie różni się od tego wszystkiego, co grupa proponowała nam w ciągu ostatniej dekady. Na „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” i szczególnie „Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan” składały się głównie spokojne, kontemplacyjne piosenki o misternie skonstruowanej formie. To był czas medytacji, a teraz nastąpił czas działania – mocniej bije serce sekcji, ostrzej kąsa gitara, powróciły mocne, chwytliwe refreny, których nie sposób z Katarzyną nie śpiewać…

Posłuchaj przedpremierowo materiału z albumu "Błysk" na trasie przedBłysk!

31.03 Katowice / Kinoteatr Rialto - SOLD OUT
01.04 Poznań / Eskulap
02.04 Wrocław / Stary Klasztor - SOLD OUT
08.04 Łódź / Wytwórnia (sala kameralna)
09.04 Kraków / Kwadrat
12.04 Gdynia / Ucho
13.04 Warszawa / Stodoła Open Stage - SOLD OUT

Informacje o koncertach i biletach:
więcej

Dziś premiera albumu KRÓLA "Przez Sen"

Opublikowano: 11.03.2016

item
Dzisiaj ma swoją premierę trzeci solowy album KRÓLA zatytułowany "Przez sen"! Album promuje teledysk do utworu "Nie waż się".

Sklepzmuzyka.pl: http://bit.ly/PrzezSen
Album dostępny w MP3 i streamingach: https://kayax.lnk.to/PrzezSen


Błażej Król od pięciu lat z pewną niepokojąca systematycznością nawet dla siebie samego wydaje płyty. W 2016 oznacza to trzeci solowy album - "Przez Sen".
Płyta, oprócz oczywistej inspiracji wyjawionej w tytule nie przynosi ze sobą żadnej instrukcji obsługi.
Mówi Błażej: “Chcieliśmy ułatwić trochę dziennikarzom i słuchaczom i próbowaliśmy z najbliższymi trochę naprowadzić i opowiedzieć o czym i jaki jest to album ale nie potrafimy...”
Zmienia się brzmienie, zmieniają inspiracje, ale także w tym zaplanowanym jako zwarta całość
słuchowisku Króla nie można pomylić z nikim innym.
Miłych snów.

Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia. Odkąd wdarł się do masowej świadomości jako wokalista i gitarzysta duetu UL/KR, płyty z jego udziałem regularnie lądują na czołowych miejscach w corocznych podsumowaniach. Czerpiąca garściami z rożnych tradycji muzycznych, twórczość Króla pozostaje pozycją na wskroś autorską. Za tę odrębność jest coraz szerzej doceniany. Ostatni rok działalności przyniósł mu Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nominację do Paszportów Polityki.

Trasa koncertowa promująca album "Przez sen":
31.03. Toruń - NRD
01.04. Gdańsk – ŻAK
02.04. Koszalin – Jazzburger
07.04. Wrocław - Stary Klasztor
14.04. Warszawa - Hydrozagadka
15.04. Łódź - DOM
16.04. Zielona Góra - Obiekt
22.04. Mysłowice - AlterFest
23.04. Gorzów Wlkp - Filharmonia Gorzowska

Patroni medialni:


więcej

Pre-order Brodka "Clashes"

Opublikowano: 10.03.2016

item
Nowy album Brodki "Clashes" będzie miał swoją premierę 13 maja, ale już teraz możesz zamówić "Clashes" z autografem w sklepzmuzyka.pl!

Pre-order z autografem:

Pre-order iTunes:

Większość z nas nie przepada za zmianami, nawet pozytywnymi – bo wymagają wysiłku i zrezygnowania z poczucia bezpieczeństwa. Tymczasem Brodce w naszych szufladkach niewygodnie.

Ta płyta cała utkana jest z kontrastów. Metafizyka i zmysłowość. Posępne, kościelne organy i pełen wigoru punk rock. Nagrodzony Grammy producent Noah Georgeson (znany ze współpracy m. in. z Joanną Newsom i Devendrą Banhartem) i znana z Warpaint perkusistka Stella Mozgawa. Teksty o namiętności, miłosnym szaleństwie, ale i o kuszącej otchłani śmierci. „Clashes” jest jak układanka, która wymaga czasu i nie zdradza swoich walorów, gdy patrzymy na garść rozsypanych elementów. Która zaskakuje, gdy pierwsze puzzle zaczynają do siebie pasować i zachwyca, gdy wszystkie trafiają na swoje miejsce, a naszym oczom ukazuje się pełny obraz.

Większość z nas nie przepada ze zmianami, ale zmiany to życie. Brodka to wie.

Tracklista:
1. Mirror Mirror
2. Horses
3. Santa Muerte
4. Can't Wait For War
5. Holy Holes
6. Haiti
7. Funeral
8. Up in the hill
9. My Name Is Youth
10. Kyrie
11. Hamlet
12. dreamstreamextreme

Sklepzmuzyka.pl

więcej

Artyści Kayaxu nominowani do Fryderyka 2016!

Opublikowano: 09.03.2016

item
Artyści Kayaxu zostali nominowani do nagród Fryderyki 2016!

Album Roku Pop:
Zakopower "Drugie pół"

Album Roku Elektronika i Alternatywa:
Smolik / Kev Fox "Smolik / Kev Fox"

Teledysk Roku:
Smolik / Kev Fox "Run"

Jazzowy Album Roku:
Atom String Quartet "Atomsphere"

Ogłoszenie zwycięzców i gala rozdania nagród odbędzie się 20 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie.

więcej

Premiera nowego odcinka projektu Makabreski "Śliwki Robaczywki"

Opublikowano: 08.03.2016Nieprzypadkowo najnowszy odcinek muzyczno-wizualnego projektu Makabreski prezentujemy w Dzień Kobiet.
"Śliwki Robaczywki". Dzieło Dnia Szóstego.

Kliknij 'więcej', aby dowiedzieć się szczegółów!
więcej

Premiera teledysku KRÓLA "Nie waż się" i preorder albumu "Przez sen"

Opublikowano: 29.02.2016Prezentujemy teledysk KRÓLA "Nie waż się", który zapowiada jego najnowszy album "Przez sen". Premiera płyty już 11 marca!

Zamów preorder albumu z autografem już teraz i otrzymaj swój egzemplarz płyty w dniu premiery!


Błażej Król od pięciu lat z pewną niepokojąca systematycznością nawet dla siebie samego wydaje płyty. W 2016 oznacza to trzeci solowy album - "Przez Sen".

Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia. Odkąd wdarł się do masowej świadomości jako wokalista i gitarzysta duetu UL/KR, płyty z jego udziałem regularnie lądują na czołowych miejscach w corocznych podsumowaniach.
Czerpiąca garściami z rożnych tradycji muzycznych, twórczość Króla pozostaje pozycją na wskroś autorską. Za tę odrębność jest coraz szerzej doceniany. Ostatni rok działalności przyniósł mu Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nominację do Paszportów Polityki.
więcej

Maria Peszek w trasie z Karabinem!

Opublikowano: 26.02.2016

item
Dzisiaj premiera albumu Marii Peszek - Karabin, a już za tydzień start trasy koncertowej!

04.03 – CZĘSTOCHOWA / RURA
05.03 – POZNAŃ / MTP 2
06.03 – WROCŁAW / ETER
11.03 – KATOWICE / MEGA CLUB
12.03 – OPOLE / NCPP
13.03 – KRAKÓW / KLUB STUDIO
18.03 – KONIN / OSKARD
19.03 – GDAŃSK / B90
20.03 – BYDGOSZCZ / ESTRADA
30.03 – LUBLIN / TEATR STARY x2
01.04 – WARSZAWA / STODOŁA
03.04 – BIELSKO-BIAŁA / RUDE BOY
07.04 – BIAŁYSTOK / ZMIANA KLIMATU
08.04 – TORUŃ / ODNOWA
09.04 – ŁÓDŹ / WYTWÓRNIA
15.04 – DUBLIN / BUTTON FACTORY
17.04 – LONDYN / SCALA
22.04 – ZIELONA GÓRA / KAWON
23.04 – SZCZECIN / SŁOWIANIN

Szczegóły koncertów oraz informacje o biletach:
więcej

BRODKA – międzynarodowy kontrakt, pierwszy singiel, nowa płyta

Opublikowano: 25.02.2016Płyta „Clashes“ ukaże się 13 maja – będzie to międzynarodowa premiera, tego samego dnia album ukaże się w całej Europie i nie tylko nakładem połączonych sił PLAY IT AGAIN SAM (wytwórnia m. in. Roisin Murphy, Editors, Pixies, Soap & Skin, Balthazar) i KAYAX.

Horses to pierwszy singiel zapowiadający nowy album Brodki.

Brodce w szufladkach niewygodnie. Ta płyta cała utkana jest z kontrastów. Metafizyka i zmysłowość. Posępne, kościelne organy i pełen wigoru punk rock. Teksty o namiętności, miłosnym szaleństwie, ale i o kuszącej otchłani śmierci. „Clashes” jest jak układanka, która wymaga czasu i nie zdradza swoich walorów, gdy patrzymy na garść rozsypanych elementów. Która zaskakuje, gdy pierwsze puzzle zaczynają do siebie pasować i zachwyca, gdy wszystkie trafiają na swoje miejsce, a naszym oczom ukazuje się pełny obraz.

więcej

Połącz się z nami

Spotify YouTube Facebook
Allegro Instagram Google+

Artyści

więcej

Nadchodzące wydarzenia

następne

Najnowsze wydawnictwa

Urszula Dudziak
Wyśpiewam Wam Więcej
Patrick The Pan
trzy.zero
Sistars - Siła Sióstr [winyl]
Sistars - Siła Sióstr
Barbara Wrońska
Dom z ognia

Wybrane wydawnictwa

Urszula Dudziak
Wyśpiewam Wam Więcej
HEY
CDN [winyl]
Artur Rojek
Koncert w NOSPR
Paulina Przybysz
Chodź Tu