29.05.2020
Kayah, Barbara Wrońska, Michał Szpak, Drag Queens, Nosowska, Zalewski, Natalia Przybysz, Brodka, Sorry Boys i inni – czołówka polskich artystów na składance Kayaxu i Parady Równości

Dzisiaj premiera wyjątkowej, dwupłytowej składanki – „Music 4 Queers & Queens”, na której swoje utwory prezentuje czołówka polskiej sceny muzycznej, polskie drag queens i debiutujący artyści. Wszyscy w ten sposób chcą zwrócić uwagę na kwestie dyskryminacji osób LGBTQIA i innych grup mniejszościowych zagrożonych wykluczeniem. Z okazji premiery do sieci trafiły dwa teledyski – pierwszy do singla Barbary Wrońskiej i Michała Szpaka pt. „Zanim” oraz drugi do bonusa stworzonego przez polskie drag queens Shady Lady, Twoją Starą i Lolę Eyeonyou Potocki pt. „Technikolor”.

Zbliża się czerwiec, Pride Month – miesiąc, czas kiedy osoby nieheteronormatywne, niecispłciowe oraz ich sojuszniczki i sojusznicy celebrują różnorodność i upominają się o równe prawa dla wszystkich. W związku z tym Kayax we współpracy z Paradą Równości stworzył wyjątkową składankę „Music 4 Queers & Queens”, która dzisiaj ma swoją premierę.

Singlem promującym to wydawnictwo jest utwór Barbary Wrońskiej z udziałem Michała Szpaka zatytułowany „Zanim”.

Barbara Wrońska o utworze „Zanim”:
Utwór porusza kwestię tego, że ludzie niszczą się nawzajem, na oślep uderzając „kamieniem” – słowem we wszystko co czułe. Nie biorąc pod uwagę tego, że łamią komuś życie. To tyczy się krytykowania czyjejś osobowości, sposobu bycia, twórczości, życia – każdej właściwie sfery. Do współpracy zaprosiłam Michała Szpaka, który bardzo często pada ofiarą takich zachowań. Choć jesteśmy stylistycznie różni to czujemy to samo, a nasze światy się przeniknęły.

Michał Szpak o utworze „Zanim”:
Żyjemy w jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Europie podczas gdy inne państwa uznają równość wszystkich, niezależnie od rasy, wyznania, orientacji czy przynależności do jakiejkolwiek grupy. Mam nadzieję, że ten projekt będzie wsparciem dla wolności!

Na płycie znajduje się tzw. bonus drag, który również promuję album „Music 4 Queers & Queens”. To utwór pt. „Technikolor” przygotowany przez znane i lubiane polskie Drag Queens – Shady Lady, Twoją Starą i Lolę Eyeonyou Potocki. Piosenka miała być pierwotnie hymnem tegorocznej Parady Równości, która niestety nie odbędzie się ze względów epidemiologicznych. Ten taneczny utwór z pewnością spodoba się fanom polskiego dragu, ale również tym, którzy śledzą muzyczne poczynania uczestniczek znanego na całym świecie programu RuPaul’s Drag Race.

Zobacz teledysk do tego utworu:

Naszą piosenką chcemy wnieść więcej barw w monochromatyczną codzienność. Podobnie jak w „Czarnoksiężniku z Oz” opuszczamy czarno-biały świat i wyruszamy w podróż po drodze brukowanej każdym kolorem tęczy. Ta przygoda zwana życiem może być barwna, jeśli odważymy się pójść tam, gdzie wieje „kolorowy wiatr”. – mówi Shady Lady.

„Technikolor” powstawał w czasie pandemii. Powstawał w naszych szafach, które wygłuszone pozwalały na nagranie wokali. Powstawał na grupowych czatach, gdzie dyskutowałyśmy o tekście i klipie do piosenki. – dodaje Twoja Stara.

Drag queens i kings, nienormatywni genderowo performerzy i performerki od zawsze zabierały wyraźny głos w sprawie szacunku dla różnorodności. Pride czyli nasza Duma, to nie tylko emblemat tęczowej flagi. To uniesiona w górę pięść w geście protestu przeciw przemocy i wykluczeniom, to wyciągnięta dłoń z zaproszeniem: ‘Chodźcie z nami’! – dodaje Lola Eyeonyou Potocki.

„Music 4 Queers & Queens” jest kontynuacją wydanej w 2007 roku składanki „Music 4 Boys & Gays”. 13 lat temu tego typu przedsięwzięcia okazywały się często aktem odwagi i spotykały się z krytyką – na szczęście płyta została doceniona przez środowisko i do dzisiaj ma wiernych fanów. Na dwupłytowym albumie, którego pomysłodawczynią była Kayah znalazły się między innymi utwory Madonny, Kylie Minogue, Moloko czy Björk. Tym razem Kayax nawiązał współpracę z Paradą Równości i stworzył kompilację, na której znaleźli się polscy artyści – którzy chcieli wyrazić swoje poparcie dla postulatów społeczności LGBTQIA. Na „Music 4 Queers & Queens” usłyszymy miedzy innymi Kayah, Krzysztofa Zalewskiego, Brodkę, Nosowską, Mery Spolsky, Ralpha Kaminskiego, Julię Wieniawę czy Sorry Boys. Z myślą o składance wspólny utwór nagrali Barbara Wrońska i Michał Szpak, na płycie znajdzie się także premierowa piosenka The Dumplings, remiksy Natalii Przybysz i Arka Kłusowskiego oraz specjalnie przygotowany na tę okazję bonus drag wykonany przez polskie Drag Queens.

To, co wyróżnia tę składankę od poprzedniej, to to, że znalazły się na niej piosenki wyłącznie polskich artystek i artystów. Żyjemy w Polsce i wszyscy czujemy to, że wsparcie naszego rodzimego rynku muzycznego jest potrzebne. Cieszy nas fakt, że wszyscy, którzy znaleźli się na tej składance wyrazili chęć uczestnictwa w tym projekcie, a w dołączonej książeczce znajdziecie od nich krótkie słowa wsparcia. Pisałam to 13 lat temu i powtórzę dzisiaj – muzyka dociera do wszystkich, dla niej nie ma różnic. Niezależnie od koloru skóry, płci, orientacji seksualnej, narodowości, religii, przekonań politycznych – muzyka łączy, nie dzieli. Obyśmy wszyscy byli muzyką.” – mówi Kayah.

Składanka zostanie wydana aby celebrować czerwcowy Miesiąc Dumy (oryg. Pride Month) i wspierać Paradę Równości, która, tak jak inne wydarzenia masowe, została w tym roku niestety odwołana.
To trudny czas dla naszej społeczności. W związku z zagrożeniem koronawirusem sezon marszowy właściwie został odwołany, a marsze to jedne z tych nielicznych chwil kiedy możemy w pełni być sobą, razem. Mam nadzieję, że ta składanka będzie sygnałem wsparcia dla osób LGBTQIA w całej Polsce – jesteśmy z Wami, kochamy Was takimi jakimi jesteście, a miłość zawsze wygrywa! – mówi Julia Maciocha, prezeska Parady Równości.

Album dostępny jest w wersji fizycznej na stronie sklepzmuzyka.pl, na stronie Parady Równości i innych sklepach z muzyką oraz w wersji cyfrowej we wszystkich serwisach sreamingowych.

Patronami albumu są: Vogue, Chilli Zet, cojestgrane24, Wysokie Obcasy oraz klub Metropolis.

Album dostępny:

W wersji CD: www.sklepzmuzyka.pl/M4QQ

W serwisach streamingowych: kayax.lnk.to/M4QQ

/ przeczytaj także

Do sieci właśnie trafił nowy utwór Faustyny Maciejczuk – przedstawicielki młodego pokolenia na polskiej scenie alternatywnej i posiadaczki jednego z […]

/WIĘCEJ

„KOCHAM TE MIEJSCA” to nazwa kolejnej trasy koncertowej Rubensa, która startuje jesienią 2024 roku. Artysta wraz z zespołem odwiedzi siedem […]

/WIĘCEJ

Ubiegłej jesieni duet KĘPIŃSKI >|< KOWALONEK wydał debiutancki album ”Kintsugi”. Kilka miesięcy później – we współpracy z wyjątkowymi gośćmi powstała […]

/WIĘCEJ

/ powiązane

Nie dajcie się jednak zwieźć temu przewrotnemu tytułowi. Artystki, nie tylko nie rozpaczają nad młodością, co odchodzi, ale z mocnym […]

/WIĘCEJ

29 maja premierę miała dwupłytowa składanka „Music 4 Queers & Queens”, która bardzo szybko okazała się ważna nie tylko dla […]

/WIĘCEJ

Wraz z publikacją kolejnego teledysku promującego składankę „Music 4 Queers & Queens” musimy znów konfrontować się z nasilającym się obrazem […]

/WIĘCEJ

Zbliża się czerwiec, pride month – miesiąc, w którym na całym świecie zwracamy szczególną uwagę na kwestie dyskryminacji osób LGBTQIA […]

/WIĘCEJ