O nas

o nas

Historia Kayaxu pokrywa się z jednym z najbardziej emocjonujących okresów przemian na rodzimym rynku muzycznym. Od późnych lat dziewięćdziesiątych, kiedy krystalizowała się wizja małej wytwórni, w której artyści czuliby się bezpiecznie i swobodnie, do dzisiaj – Kayax rozwinął się do czołowej firmy w polskiej branży muzycznej w modelu 360 stopni.

Ale co to właściwie znaczy?

To znaczy, że w Kayaxie zajmujemy się artystami na wszystkich poziomach ich działalności, od reprezentowania ich interesów na zasadach managementu, przez promocję, marketing, PR, bookowanie ich występów, współpracę z markami, reprezentowanie praw autorskich twórców, aż po wydawanie ich płyt i książek w formie fizycznej oraz cyfrową dystrybucję muzyki.

Zespół Kayaxu zawsze bacznie obserwował rynek w poszukiwaniu nowych zjawisk muzycznych, ale w roku 2018 poszliśmy o krok dalej i powołaliśmy do życia projekt My Name Is New. To platforma, dzięki której młodzi twórcy mogą pokazać się światu. Dystrybuujemy do serwisów streamingowych kilkudziesięciu obiecujących solistów i zespołów, umożliwiamy im granie supportów przed artystami Kayaxu oraz edukujemy na temat promocji i funkcjonowania w branży.

Ale jak to się wszystko zaczęło?

Był rok 1998. Trójka doświadczonych managerów odeszła z wytwórni Zic Zac (należącej wtedy do BMG). Julita Janicka, Ola Szymańska oraz Tomik Grewiński postanowili zajmować się artystami oraz bookować ich koncerty na własną rękę – tak powstało Impres JOT. Tomik od samego początku był managerem Kayah.

W 1999 roku Tomik założył własny management, który swoją opieką otoczył między innymi Kayah. Jakiś czas później za Tomikiem i Kayah zaczął „chodzić” pomysł założenia własnej niezależnej wytwórni, która na polskim rynku muzycznym stworzyłaby nową jakość. I tak w 2001 roku powstał Kayax Production & Publishing.

Wytwórnia Kayax powstała, ponieważ nie czuliśmy się usatysfakcjonowani tym, co oferują rodzimi wydawcy. Był taki moment, kiedy wydawało się, że nic się nie dzieje na rynku w Polsce, że jest jakiś marazm. Mam zamiar być wydawcą, o jakim ja sama zawsze marzyłam: pełnym szacunku dla sztuki i jej twórców. To będzie wytwórnia dla artystów inteligentnych, niezależnych, poszukujących. – zapowiadała wtedy Kayah.

Jednak na pierwsze wydawnictwo trzeba było poczekać 2 lata. W 2003 roku swojej premiery doczekał się debiutancki album 15 Minut Projekt. Formacja powstała z inicjatywy perkusisty Jana Młynarskiego i klawiszowca Michała Króla, znanego dzisiaj jako FOX. Na płycie można usłyszeć między innymi Novikę, Kayah, Annę Szarmach czy Sokoła.

Wytwórnia biorąc pod swoje skrzydła takich artystów jak Envee & Niewinni Czarodzieje czy Novikę, stawiała na muzykę odważną, niszową i często pionierską. Przełomem w działaniu Kayaxu okazał się rok 2005, owocując albumami, które na stałe wpisały się w historię polskiej muzyki rozrywkowej, zdobyły listy przebojów i sprzedaży. Mowa o „In the Room” Krzysztofa Kiljańskiego, „Miasto Manii” Marii Peszek oraz „Music Hal” zespołu Zakopower.

Do dzisiaj Kayax stoi za wydaniem blisko 140 albumów, a wśród nich; „3” Smolika, „Maria Awaria” Marii Peszek, „Skała” Kayah, „Boso” Zakopower, "LAX" Brodki, „Kobiety” Marka Dyjaka, „Składam się z ciągłych powtórzeń” Artura Rojka, „Brzask” Skubasa, Smolik // Kev Fox, „Złoto” Krzysztofa Zalewskiego, „Błysk” zespołu Hey czy „Basta” NOSOWSKIEJ. Obecnie Kayax ma pod swoją opieką 24 artystów, a w biurze na Saskiej Kępie pracuje ponad dwudziestu doświadczonych managerów i ludzi od promocji, marketingu, mediów społecznościowych, dystrybucji cyfrowej, praw autorskich i publishingu.
I tak minęło prawie 20 lat, dynamiczny czas, w którym polska scena i realia muzyczne zmieniały się, a wraz z nią Kayax, stając się domem dla twórców wykonujących najróżniejsze gatunki, dając możliwość bycia sobą tym największym artystom, ale także pomagając rozwijać skrzydła tym początkującym, takim jak Mery Spolsky, Kroki, Agyness B. Marry, Patrick The Pan, Bownik czy Swiernalis. Mimo, że Kayax na przestrzeni tych lat rozrósł się, rozwinął i sprofesjonalizował, to nigdy nie zatracił swojego rodzinnego charakteru, a ludzie którzy tu pracują są napędzani pasją, energią i miłością do muzyki.

/

MANAGEmenT

Managementem Kayaxu objętych jest ponad 20 artystów reprezentujących najróżniejsze gatunki muzyczne. Od popu i rocka, poprzez elektronikę, jazz, soul, na muzyce filmowej i poetyckiej kończąc. O interesy artystów dba kilkunastu managerów z wieloletnim doświadczeniem w branży muzycznej. To oni zajmują się artystami na większości poziomów ich działalności; organizują trasy koncertowe, planują i koordynują pracę przy wydawaniu albumów, są stroną podczas negocjacji z markami, pilnują kalendarza i dbają o wizerunek. Managerowie w Kayaxie prowadzą kariery artystów o ugruntowanej pozycji na rynku muzycznym, ale pracują także z debiutantami kierując i rozwijając ich karierę.

/

wydawnictwo

Kayax to niezależna wytwórnia muzyczna, która do dzisiaj ma na swoim koncie wydanie blisko 130 albumów. Wśród nich znajdują się jedne z najważniejszych tytułów ostatnich dwóch dekad w polskiej muzyce. Warto wymienić chociażby „3” Smolika, „Maria Awaria” Marii Peszek, „Skała” Kayah, „Kobiety” Marka Dyjaka, „Brzask” Skubasa, „Smolik // Kev Fox”, „Złoto” Krzysztofa Zalewskiego, "Clashes" Brodki, "Składam się z ciągłych powtórzeń" Artura Rojka, "Boso" Zakopower, „Błysk” zespołu Hey czy „Bastę” NOSOWSKIEJ. U podstaw działalności Kayaxu jest również ciągłe poszukiwanie i odkrywanie młodych artystów i dawanie im przestrzeni potrzebnej do tworzenia. Pomogliśmy rozwinąć skrzydła takim artystom jak Mery Spolsky, Kroki, Agyness B. Marry, Bownik, Patrick The Pan, Kroki czy Swiernalis.

/

publishing

Wiemy jak ważne jest dbanie o prawa twórców, dlatego działalność publishingowa zajmuje istotne miejsce w Kayaxie. Kompleksowo zarządzamy dorobkiem twórczym artystów skoncentrowanych wokół naszej wytwórni. Zgłaszamy utwory do organizacji zbiorowego zarządzaniach – takich jak ZAiKS i zajmujemy się wszelkimi formalnościami oraz pilnujemy wpływów z tantiem. Dostarczamy muzykę naszych autorów do filmów, seriali, reklam, opraw programów telewizyjnych itp. Udzielamy odpłatnych licencji, zezwoleń na synchronizację lub na ponowne wykonanie utworów. W Kayaxie są także autorzy, którzy komponują lub piszą teksty dla innych artystów oraz na specjalne zamówienie np. znanych marek produktów i usług.